Oprava Beeckmanova kříže je téměř u konce

 

V těchto květnových dnech vrcholí opravy Beeckmanova kříže o jehož opravu se zasadil jeden z Patonů Hnutí Brontosaurus Jeseníky, Jaromír Knotek. "Kříž trpěl již několik let četnými narušeními - má ulomená obě ramena, francouzský nápis kdosi zničil nebo zcizil a okolí hyzdí množství náletových křovin. V současné době nachází v rukou restauratora Tomáše Skalíka v Opavě, aby zde mohl být v plné kráse znovu umístěn." řekla vedoucí kanceláře HBJ Alena Bajerová. 

„Beckmannův kříž se tyčí po levé straně silnice na Březinově ulici, naproti soutoku řeky Staříč a Bělá. Jedná se o památku na událost, která se zde stala 20. července 1845. nešťastnou náhodou tehdy sklouzl z dřevěné lávky do rozvodněné řeky baron Frédéric de Beckmann a utonul. Na jeho památku byl postaven tento mramorový kříž s francouzským nápisem: A la memoire du Baron Frédéric de Beckmann, mort victime de l'inondation du 20. Julliet 1845 (na památku barona Frédérica de Beckmanna, který jako oběť povodně zahynul 20. července 1845). Baron Beckmann se jakožto belgický královský atašé léčil na Grafenberku společně s hrabětem Beauffortem z Bruselu. Ubytování bylo ve Frývaldově, což dalo podnět k chybné domněnce, že barona léčil Josef Weiss. "

Kromě opravy samotného kříže budou nyní v květnových sobotách probíhat také malá pracovní dopoledne pro veřejnost, kdy se budou moci lidé z Jeseníku, ale i jeho okolí, zapojit do úpravy okolí místa, kam bude kříž následně znovu umístěn. Všechny tímto srdečně zveme. Hlavní náplní těchto pracovních dopolední bude odstranění náletových dřevin a úklid okolí místa od různého odpadu, který zde neohleduplní lidé neustále odhazují. Drobné brigádky se uskuteční v těchto dnech 5. května a 15. května vždy mezi 9 a 11 hodinou.

Budeme velmi rádi si s sebou vezmete jak ruční tak motorové pily a pilky, zahradnické nůžky a pracovní rukavice. 

  Akce se uskuteční za finančního příspění Kellnerovy nadace, která poskytla finanční prostředky na opravu Beeckmanova kříže.