Folklorní kosení - 18.7.2015 - pozvánka

Milí přátelé,

 

dovolte mi, abych vás jménem Hnutí Brontosaurus Jeseníky pozvala na již tradiční akci Folklorní kosení, která se uskuteční v sobotu 18.7.2015 v brzkých ranních hodinách na loukách na Chebzí (nad Písečnou).

 

Louky na Chebzí a Holendrech jsou chráněny z důvodu výskytu největší populace prstnatce bezového v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, ale významný je zde i výskyt dalších vstavačovitých a chráněných rostlin. Najdeme zde: vstavač mužský, pětiprstku žežulník, vratičku měsíční, vemeník  dvoulistý a další. Některé z luk jsou chráněny také z důvodu výskytu saranče vrzavé, která se nachází především na Valašsku a v Bílých Karpatech. Výskyt v Jeseníkách tedy můžeme považovat za malou vzácnost.

 

Na letošním ročníku společně ručně opět pokosíme kosami některé z těchto luk a přispějeme tak k ochraně těchto vzácných druhů. Jako tradičně nebude chybět dobré jídlo a pití od místních výrobců a dobrá hudba, u které si společně zazpíváme lidové písničky. Na závěr proběhne slavnostní mše u kapličky na Holendrech s malou hostinou pod širým nebem.

 

Budeme velmi rádi, když ukážete také své kuchařské umění a doplnité hostinu o své sladké a slané dobroty. Lidové oblečení, kosy, hrábě a dobrou náladu s sebou.

 

V případě, že nebudete mít své kosy a hrábě, rádi vám zapůjčíme. Máme jich však omezený počet. Proto prosím, nahlaste svou účast předem na e-mail alena.bajerova@jeseniky-brontosaurus.cz.

 

Těší se vás jeseničtí Brontíci