V zaniklé obci se po šedesáti letech bude péct chleba

Život do tohoto nádherného místa vracíme už osmým rokem" říká Tomáš Hradil, předseda Regionálního centra Hnutí Brontosaurus, které se o ovocné sady a prostor zaniklé obce stará, "jezdí nám sem spousta lidí pomáhat s péčí o krajinu a možnost upéct si vlastní chleba nám přišel jako krásný symbol, toho, že už zde nejsou jen ruiny, zanedbané stromy a kopřivy, ale že to tu žije. A taky budeme moc lépe krmit dobrovolníky, kteří celý den pracují."

Zároveň plánují využít vzrůstajícího zájmu o pečení domácího chleba a přímo v prostoru Zastávky pořádat kurzy pro domácí pekaře. "Kdo se to naučí v poněkud punkových podmínkách, zadělávat rukama a péct v peci na dřevo, tomu to pak s elektřinou a snadno regulovatelnou troubou půjde doma samo" vysvětluje Zuzana Ouhrabková, která kurz "Upeč Chleba" povede. "A zároveň je to příležitost přijet k nám, přespat v slaměném domě a propadnout kouzlu Rychlebských hor," dodává.

Potřebné peníze na kurzy nazvané  "Postav pec" a "Upeč chleba" chtějí Brontosauři vybrat pomocí crowdfundingu, ve kterém svým podporovatelům nabízí jak účast na kurzu, tak třeba možnost ubytovat se v přírodních domcích a nebo třeba pečený čaj z ovoce ze starých odrůd, které zůstaly zachovány právě na Zastávce.

Projekt je možné podpořit přes stránky Startovače:
https://www.startovac.cz/projekty/postav-pec-upec-chleba/

Zastávka