Zaniklá osada ožívá

Hnutí Brontosaurus už přes 12 let obnovuje přírodní a kulturní dědictví Jesenicka. Většinou skrze práci dobrovolníků obnovilo dvě desítky pramenů, ale i kapliček a jiných památek. Vzalo si do péče také dvě pozoruhodná místa: historický vojenský areál u Mikulovic a zaniklou osadu v Rychlebských horách.

Právě v zaniklé osadě Zastávka proběhla 8. – 11. května pracovní a zážitková pobytová čtyřdenní akce. Dobrovolnické akce se zúčastnilo okolo 15 mladých lidí, z Jesenicka i z dalších měst z celé ČR. Na jedné ze dřevníků přírodní experimentální stavby zvané Hobitín dávali zelenou střechu. Podíleli se také na tvorbě ohrady pro ovce, které mají tvořit místní živou sekačku. Poslední dva dny svátečního volna strávili vyznavači přírody vandrem přes Rychlebské hory. Kouzlo místa a zajímavá práce si účastníky získala, takže už nyní se těší na další podobnou akci 10. – 12 října.

„Máme zkušenost, že když člověk přiloží ruku k dílu, když vysadí strom nebo opraví pramen, je to příjemný zážitek. Ten člověka motivuje a pozitivně nasměruje. Po lidech je pak pěknější krajina, ale i oni sami mají lepší pocit. Tyto akce děláme tedy pro naši krajinu, ale především i pro ty lidi samotné“ říká jeden z pořadatelů, Tomáš Hradil.

Tyto a podobné víkendové akce se odehrávají každý druhý víkend v měsíci. Zájemci o tuto činnost se mohou přihlásit Hnutí Brontosaurus Jeseníky, nebo si akce najít na www.jeseniky-brontosaurus.cz. Dne 24. 5. proběhne exkurze zaniklou osadou, kterou pořádá Hnutí Brontosaurus ve spolupráci z obcí Uhelná. Sraz v 10.00 při vstupu do Zastávky. Srdečně zveme všechny zájemce.